Blog > Komentarze do wpisu
Kolędowanie 2008
A tu kilka słów na temat kolędy.

Kolędowanie 2008

Przez cały miesiąc styczeń, zgodnie z polską tradycją, odwiedzałem Rodaków w ich domach. Wizyta była na życzenie. Nigdy się nie spieszyłem. We wszystkich rodzinach spędzałem prawie tyle samo czasu. No, może z wyjątkami, gdy się spóźniłem, to pozostawałem trochę krócej. Po niedzielnej mszy św. informowałem wiernych, że kolęda będzie możliwa, gdy otrzymam zaproszenie. Nie robiłem żadnego szumu wokół tego wydarzenia.

Wcześniej czytałem, na witrynach internetowych, różnego rodzaju artykuły na jej temat. Aż dziw bierze, co to też ludzie nie wymyślą. Szkoda tylko, że ten piękny zwyczaj, przez różnego rodzaju tendencyjne artykuły, może zaginąć.

Kolęda jest wyczerpującym wydarzeniem dla kapłana. Rok temu zrobiłem ponad trzy tysiące mil, aby odwiedzić Rodaków w Hull, York i Scarborough. Każdorazowa wizyta wnosi wiele radości. Daje możliwość poznania wiernych, którzy tak jak kapłan starają się kroczyć drogą wiary.

Podczas wizyty duszpasterskiej spotykałem głównie ludzi młodych. Średnia wieku wyniosła: kobiety – 31 lat, mężczyźni – 35 lat. Większość stanowią ukonstytuowane rodziny o uregulowanym statusie cywilno-kościelnym.  Dominuje model 2+2. Jednak średnio wychodzi 1.8 na rodziny posiadające potomstwo. Nie brak również i osób samotnych.

Większość Rodaków znajduje zatrudnienie w zakładach przetwórczych głównie z branży żywieniowej, metalowej i budowlanej. Ponadto Polaków można spotkać w handlu i usługach oraz służbie zdrowia.

Ważnym pytaniem wydaje się być sprawa przyszłości. Otóż zdania są podzielone. Panuje pewna niepewność. Rodacy, jak na razie nie mają, w bardzo wielu wypadkach sprecyzowanych planów na przyszłość. Wielu przybyło w poszukiwaniu lepszych zarobków i warunków życia, choć nie brak i takich, którzy przybyli na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu pracy. Kwestia powrotu do Polski jest bardzo złożona.

czwartek, 31 stycznia 2008, notatnik_2007

Polecane wpisy

  • Notki 10 - Nasza uroczystość

    Człowiek jest istotą społeczną. Potrzebuje drugiego, aby mógł coś zdziałać. Również i w Kościele - Wspólnocie wciąż potrzebujemy drugiego, aby dar wiary, ktory

  • Notki - 8

    W naszej polskiej gromadzie. Święta, święta i już po świętach. Notki 8 – W naszej polskiejgromadzie. Po okresie odwiedzin kolędowychnadszedł czas Wielki

  • Notki 7 - Wielki Tydzień 2008

    A tu coś na temat Wielkiego Tygodnia. Jesteś zainteresowany, to czytaj! Wielki Tydzień Przez pierwsze trzy wieczory Wielkiego Tygodnia, w miejscowych parafiach

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: