Blog > Komentarze do wpisu
Brazylijskie inicjatywy!
Zobacz drogi czytelniku, że problem migracji pojawia się wraz z człowiekiem na ziemi. Niemalże od początków swej egzystencji osoba ludzka migruje. Udaje się w obce strony, aby układac sobie nowe życie.

Brazylijskie przykłady

Tak naprawdę dopiero teraz przed północą, gdy przeglądam brazylijskie strony internetowe, uświadomiłem sobie, że 18 grudnia, zgodnie z decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest obchodzony jako Światowy Dzień Migranta (Dia Internacional do Migrante). To przykre, ale ten temat, szczególnie dzisiaj był mało atrakcyjny w środkach masowego przekazu.   

Może tego nie widać gołym okiem, ale analizując różnego rodzaju doniesienia prasowe, możemy uzmysłowić sobie ileż to osób każdego dnia opuszcza ziemię ojczystą, aby udać się w nieznane, aby tam szukać lepszych warunków życia. Ileż to ludzi, także i naszych rodaków migruje, aby szukać tego, co wydawało im się nieosiągalne w kraju nad Wisłą. Jedno wydaje się być pewnym, że nie tylko my Polacy opuszczamy kraj naszych ojców.

To właśnie ta grupa osób, bardzo często bez odpowiednich dokumentów i zabezpieczenia za strony własnego rządu jest poddawana wszelakim formom ucisku i dyskryminacji. Ileż to razy migranci, poza krajem swego urodzenia są prześladowani, wykorzystywani i skazani na margines życia gospodarczego i społecznego.

 To przykre, że, zgodnie z danymi ONZ, prawie 200 milionów ludzi na ziemi żyje poza krajem swego pochodzenia. Wśród tych osób należałoby dostrzec również i tych, którzy żyją na terenie własnej ojczyzny, z różnych racji pozostają poza terenem swojej małej ojczyzny, gdzie się narodzili, wychowali i zamierzali spędzić resztę swojego życia. Myślę tu również o moich rodakach, którzy z różnych racji opuszczają tereny rodzinne, aby gdzieś tam szukać lepszych warunków do życia.

W tym dniu, który odszedł już do lamusa historii, wraz ze wszystkimi osobami, którym leży na sercu dobro drugiego człowieka, chcemy uwrażliwić siebie na potrzeby tych, którzy są „w drodze”. Osoby należące do tej grupy przeżywają różnego rodzaju upokorzenia i trudności. Ale, to wydaje się być pewnym, że Kościół poprzez swoje sługi troszczy się o tych, którzy z różnych racji opuścili ziemię ojczystą.   Chciałbym tu po raz kolejny przywołać postać Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda, który z trosce o Polaków poza granicami Ojczyzny, za zgodą Papieża, powołuje do istnienia Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, które 8 września 2007 r. obchodziło 75-lecie swego istnienia. Od tamtej pory chrystusowcy podążają za Polakami, którzy z różnych racji znaleźli się poza granicami Polski.

Tak jak Kościół w Polsce nie jest obojętny na sprawy „ludzi w drodze”, tak też i w Brazylii istnieją instytucje pozarządowe, które troszczą się o Brazylijczyków, i nie tylko, którzy z różnych racji opuścili rodzinne strony. Mam tu na myśli Instytut Migracji i Praw Człowieka (Instituto Migrações e Direitos Humanos – IMDH), założony jak się nie mylę przez Rositę Milesi, siostrę ze Zgromadzenia Sióstr Karola Boromeusza, który troszczy się, aby prawa migrantów były przestrzegane w dzisiejszym społeczeństwie. Wspomniany Instytut, szczególnie w tym dniu, zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli, aby zaangażować się na rzecz ratyfikacji przez Republikę Brazylii „Międzynarodowej Konwencji” na rzecz obrony prawnej wszystkich migrantów i ich rodzin” (Convenção Internacional sobre a Proteção dos Diretos de Todos os Trabalhadores Migrantes e Membros de suas Famílias), która została ratyfikowana w 2003 roku.

Międzynarodowy Dzień Migranta ma również, zgodnie z założeniami jego autorów, promować udział tej grupy osób w rozwoju ekonomicznym, społeczno-kulturowym i etnicznym współczesnego świata.

Korzystano z stron: http://www.migrante.org.br; http://www.cnbb.org.br

 

środa, 19 grudnia 2007, notatnik_2007

Polecane wpisy

  • Notki 10 - Nasza uroczystość

    Człowiek jest istotą społeczną. Potrzebuje drugiego, aby mógł coś zdziałać. Również i w Kościele - Wspólnocie wciąż potrzebujemy drugiego, aby dar wiary, ktory

  • Notki - 8

    W naszej polskiej gromadzie. Święta, święta i już po świętach. Notki 8 – W naszej polskiejgromadzie. Po okresie odwiedzin kolędowychnadszedł czas Wielki

  • Notki 7 - Wielki Tydzień 2008

    A tu coś na temat Wielkiego Tygodnia. Jesteś zainteresowany, to czytaj! Wielki Tydzień Przez pierwsze trzy wieczory Wielkiego Tygodnia, w miejscowych parafiach

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: